Mit tegyünk az előbőrrel?
Hagyjuk békén! Sajnos, még mindig tartja magát az a képzet, hogy a kisfiú nemi szervének előbőrét 'tornáztatni' kell. A fityma letapadása azonban egészen négy éves korig élettani jelenség, mely teljesen magától, fokozatosan oldódik. Fitymaszűkület az esetek többségében éppen az állandó húzogatás, erőltetés miatti kis sérülések következtében alakul ki, ezek ugyanis nem egyszer hegesen gyógyulnak, s csúnya gyulladásokkal járnak. Az erőszakos hátrahúzás olyan sérülést is okozhat,mely azonnali orvosi ellátást igényel. Ha úgy látjuk, hogy az előbőr gyulladt, alóla váladék ürül, forduljunk gyermeksebészhez vagy gyermekurulógushoz, semmiképpen se próbálkozzunk házilagos tisztogatással!


A valódi fitymaszűkület

Az előbőr tapadása egy éves kor körül magától oldódik. Néha előfordul, hogy az előbőr és a makk között gennyes váladék keletkezik. Ilyenkor is tilos a fitymát hátrahúzni, helyette azonnal orvoshoz kell fordulni. Ha a letapadás egy éves kor után sem oldódik, vigyük gyermeksebészhez a kisgyermeket.Előfordul az is, hogy nincs letapadás, mégsem lehet az előbőrt visszahúzni, mert annyira szűk. Ennek megoldását is minden esetben gyermeksebészre kell bízni. Fontos, hogy a hátrahúzott fityma ne maradjon így, mert a gátolt vénás vérkeringés miatt a fityma megduzzad, és elszorítja a hímvesszőt. Ha a visszahúzás nem sikerül, azonnal vigyük a gyermeket kórházba!Nagyon fiatal korban a fityma kipirosodása, gyulladása kamillás lemosással, jódos ecseteléssel gyógyítható. Súlyosabb esetekben azonban sebészi módszerekkel oldható meg, mind gyermek-, mind felnőttkorban.A hímvessző előbőre csecsemőkorban nem húzható vissza, sőt, nem is tanácsos húzogatni, mert berepedhet, hegesedhet, s aztán éppen ezek a hegek okozzák a szűkületet.

Miért fontos kezelni a fitymaszűkületet?

A nem kezelt esetek súlyos szövődményeket okozhatnak. Tartósan fennálló nehezített vizelés esetén a vizelet pang a húgyhólyagban, mely kiújuló gyulladások alapjául szolgálhat. A vizelés közben létrejövő fokozott hasprés következtében köldök- és lágyéksérv alakulhat ki.Minden életkorban a fityma alatti makkterület higiéniájának a hiányát okozza, mely az alatta felgyűlő és pangó váladék következtében ismétlődő gyulladások talaját képezheti. Fiatalabb korban sokszor okoz éjszakai ágybavizelést. Serdülő- és ifjúkorban gyakrabban okozhat szexuálisan aktív egyéneknél fájdalmas közösülés, szexuális zavarok okozója lehet. Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!